👤

Ce cantitate de sulfura se obtine tin 48g Mg si ce cantitate de sulf se consuma?
MULTUMESC


Răspuns :

24g          40g
Mg + S⇒MgS
48g          xg
MMg=AMg=24g
MS=AS=32g
MMgS=AMg+AS=24+16=40g
x=48×40/24
x=80g