👤

Anica a cumparat 2 kg de orez si 4 kg de zahar pentru care a platit 24 lei . maria a cumparat 4 kg de orez si 2 kg de zahar pentru care a platit 30 lei .
cat costa un kg din fiecare produs?


Răspuns :

faci sistem din:
2a+4b=24
4a+2b=30. unde a=1kg de orez si b=1kg zahar
a+2b=12\-2
2a+b=15 si ai -2a-4b=-24 si 2a+b=15
-3b=-9
b=3 a=12-2b=12-6=6