👤

Mama a cumparat 5kg de caise cu 4leikg si 4kg de cirese cu 6lei kg .Cati lei a cheltuit mama? Ce rest trebuie sa primeasca la 100 lei?

Răspuns :

5 × 4 = 20 lei caisele

4 × 6 = 24 lei ciresele

20 + 24 = 44 lei au costat fructele

100-44= 56 lei restul