👤

ρ=13600 kg/m³
g=9,8 N/kg
h=40 cm
p hidrostatica=?


Răspuns :

presiunea hidrostatica= ρ*g*h= 13600kg/m3* 9,8N/Kg*0,4 m=53312 Pa
* se simplifica kg cu kg, m3 cu m si se obtine m2
h=40 cm= 0, 4m